logo Kapitał Ludzki logo Unii Europejskiej
Polski Związek Niewidomych - Okręg Łódzki

 Niewidzialna wystawa i inne eksperymenty.

 Dzięki dofinansowaniu z PFRON w ramach projektu „Tyflocentrum” zorganizowaliśmy wyjazd do Warszawy na tak zwaną „Niewidzialną wystawę”.

Była nas spora grupa, bo ponad pięćdziesiąt osób.
Wystawa zorganizowana jest w Millenium Plaza. Składa się z dwóch części – widzialnej i niewidzialnej.
Część widzialna nie wzbudziła naszego większego zainteresowania.
Na ścianie życiorys Braille`a, na stolikach pomoce dla niewidomych – szkolne, gospodarstwa domowego, gry itp. Podobną wystawę robiliśmy z okazji 200. rocznicy urodzin twórcy pisma punktowego i była znacznie bogatsza. Ale przyznać należy, że ta ekspozycja w Warszawie dla osób nie znających dotychczas środowiska niewidomych była na pewno bardzo pouczająca.
Intrygująca natomiast była część niewidzialna.
To tak jakby całkowicie zgasło światło    Nagle znajdujesz się w niewidzialnym świecie gdzie możesz  wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi… Wytężyć  zmysły!  Bardzo trudne!.
Duże przeżycie – i dla widzących i dla tych którzy jeszcze coś widzą i narzekają, że jest im bardzo  trudno żyć. Okazuje się, że to szczątkowe widzenie to jeszcze bardzo,  bardzo dużo. Ciekawy eksperyment.
Przewodnikami na tej wystawie są przesympatyczni niewidomi ludzie. Oni podają rękę i pomagają pokonać trudniejsze przeszkody.
W Łodzi  działa mała restauracyjka pod nazwą „Ti Ti”.
Tam można zjeść obiad z przystawką w całkowicie ciemnej sali. Obiad podawany jest przez dwoje niewidomych kelnerów (niezawodowych), wytypowanych przez nasz Okręg. Nieskromnie powiem, że bardzo dobry wybór, doskonała, sympatyczna obsługa.
Też dobry eksperyment i wielkie przeżycie. Polecam dla członków rodzin osób niewidomych.
Wprowadzanie w życie takich pomysłów jest dla naszego środowiska dobrą promocją. Myślę, że im więcej takich inicjatyw tym lepiej dla nas.
 


 

Powieksz
logo Polskiego Związku Niewidomych

PZN Okręg Łódzki
ul. Więckowskiego 13
90-721 Łódź

tel. (42) 633 44 18,

fax. (42) 630 65 05

 

KRS 0000087884

 

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Instytucja Pośrednicząca 2 stopnia logo Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi
Copyright © 2009 PZN Okręg Łódź
Projekt i wykonanie: Lux Futuri
Ilość wejść: 1474367