logo Kapitał Ludzki logo Unii Europejskiej
Polski Związek Niewidomych - Okręg Łódzki

 Noc Muzeów za nami!


Noc Muzeów już za nami. Jesteśmy dumni, że wzięliśmy udział w tym wyjątkowym wydarzeniu  i byliśmy współtwórcami najbardziej kulturalnej nocy w skali roku.
Pomimo weekendu obfitującego w różne atrakcje, to właśnie o Nocy Muzeów było najgłośniej w mediach.

Okręg Łódzki PZN zadebiutował w tym roku w Nocy Muzeów.

Wystawiliśmy prace naszych słabowidzących i niewidomych artystów, Były piękne obrazy – na płótnie i na szkle malowane, drobne „cacuszka” z muszli, słoiczków, buteleczek upiększone malunkami, tomiki poezji, płyty z nagraniami naszych uzdolnionych muzyków, przepiękne frywolitki i wiele, wiele innych wspaniałych prac.

Widać talent naszych ludzi, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że często wykonanie takich prac wymaga bardzo żmudnej pracy. Ich autorami  są przecież ludzie albo niewidomi, albo z bardzo ograniczonym widzeniem na przykład tunelowym, co wiąże się z tym, że do osiągnięcia tak efektownych przedmiotów  trzeba dużo więcej czasu i koncentracji niż w przypadku osoby dobrze widzącej.

Wykorzystaliśmy czas i miejsce, żeby zainteresować mieszkańców Łodzi specyfiką środowiska osób niewidomych, z jednej strony jesteśmy tacy sami jak tak zwani „zdrowi”, ale musimy nauczyć się funkcjonowania bez użycia wzroku. Pokazaliśmy zwiedzającym książki pisane techniką brajla, wypukłe mapy, plany miast. Dwie koleżanki podpisywały gościom, szczególnie tym najmłodszym zakładki do książek. Podpis wykonany był oczywiście brajlem – albo ręcznie przy pomocy tabliczki i rysika, albo  maszyny brajlowskiej.

Olbrzymie zainteresowanie wzbudził drobny sprzęt ułatwiający życie niewidomym – czujniki poziomu cieczy, detektor kolorów, który mówi po zbliżeniu go do tkaniny jakiego jest ona  koloru, zegarki brajlowskie i mówiące, wagi mówiące, ciśnieniomierze i wiele wiele innych drobiazgów na co dzień przydatnym, by móc samodzielnie funkcjonować.

Rehabilitantki prezentowały również sprzęt do orientacji przestrzennej, można było założyć symulatory widzenia, dzięki którym nożna było praktycznie doświadczyć jak to jest kiedy się nie widzi, ale też wtedy kiedy na skutek różnych schorzeń wzrok jest częściowo uszkodzony.

Furorę robiła zabawa rzucania piłeczką  do celu, oczywiście w goglach (żeby nic nie widzieć). Na cel naprowadzał sygnał dźwiękowy.

Duża kolejka była do strzelania z karabinku, gdzie również na „10” w tarczy naprowadzał dźwiękowy sygnał laserowy. Najwyższy sygnał oznaczał bliskość dziesiątki. Potem strzał i głos lektora z laptopa, niestety po czesku obwieszczał jaki osiągnęliśmy wynik. Do tej zabawy również warunkiem było założenie czarnych gogli.

Naszą wystawę odwiedziło prawie tysiąc osób. Wielką niespodziankę i przyjemność sprawił nam poseł Krzysztof Kwiatkowski, który był również naszym gościem.

 Mimo nieprzespanej nocy wszyscy pracownicy OŁ/PZN i wolontariusze byli bardzo szczęśliwi   i nie czuli zmęczenia, bo uzyskaliśmy efekt, nawet lepszy niż się spodziewaliśmy.

Mamy już wielkie plany na przyszły rok. Przewidujemy również wiele nowych dodatkowych atrakcji.

Szkoda, że Noc Muzeów jest tylko raz w roku!

Powieksz
logo Polskiego Związku Niewidomych

PZN Okręg Łódzki
ul. Więckowskiego 13
90-721 Łódź

tel. (42) 633 44 18,

fax. (42) 630 65 05

 

KRS 0000087884

 

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Instytucja Pośrednicząca 2 stopnia logo Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi
Copyright © 2009 PZN Okręg Łódź
Projekt i wykonanie: Lux Futuri
Ilość wejść: 1422661