logo Kapitał Ludzki logo Unii Europejskiej
Polski Związek Niewidomych - Okręg Łódzki

 

Przyjazna komunikacja

 

Bieżące dostosowywanie pojazdów komunikacji miejskiej w Łodzi dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym niewidomym i niedowidzącym, zostało przyjęte jako standard.

 

Po łódzkich ulicach zaczęły jeździć kolejne nowe autobusy w ilości 45 sztuk, które zostały fabrycznie wyposażone w dwa kanały informacji głosowej. Kanał wewnętrzny automatycznie informuje głosowo pasażerów o kolejnych przystankach, a na elektronicznych tablicach wewnętrznych, wyświetlane są, m. in.: nazwy przystanków dla osób głuchoniemych, oraz niska podłoga bardzo wygodna dla osób starszych, a także tych którzy mają problemy z narządem ruchu.

Zewnętrzny kanał informuje głosowo o numerze linii i kierunku jazdy, który jest uruchamiany osobistym tzw. pilotem przez osobę niewidomą lub niedowidzącą.

System uruchamiania zewnętrznej informacji głosowej, firmy R&G Mielec, jest wspaniałym rozwiązaniem. Jeśli z różnych przyczyn nie usłyszymy informacji o numerze linii, zawsze możemy zażądać, poprzez użycie „pilota”, ponownego wygłoszenia informacji.

 

W tym miejscu wielkie uznanie dla Władz MPK, które wychodzą z założenia „jak się dba, tak się ma”.

 

Początek pojawienia się informacji głosowej wewnętrznej w pojazdach komunikacji miejskiej to 1995 rok, a pierwsze testy z kanałem zewnętrznym rozpoczęły się w 2003 roku.

Obecnie dwa kanały informacji głosowej posiadają 110 składy tramwajowe i 316 autobusów.

Jest jeszcze druga część standardu, wielkie podziękowania dla wszystkich, biorących udział w przedsięwzięciu, ponieważ na przestrzeni tych lat, mimo zmiany wielokrotnej przedstawicieli Władz: Urzędu Miasta, Zarządu Dróg i Transportu, oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, zachowano ciągłość we wdrażaniu systemu w informacji głosowej pojazdach komunikacji.

Wyjątkowo optymistycznym akcentem jest również zaangażowanie kierowców i motorniczych, aby system informacji głosowej działał poprawnie. Znacząca część prowadzących już wie, że informacja głosowa nie jest irytującym gadżetem, tylko niezbędnym udogodnieniem dla pewnej części pasażerów, w znaczącym stopniu podnoszącym komfort korzystania z usług MPK-Łódź Spółka z o.o.
W dniu 21 grudnia 2013 roku, na ulice miasta wyjechały kolejne nowe autobusy w ilości 50 sztuk, które są w pełni dostosowane dla potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Niniejsze autobusy powiększyły stan taboru, który jest już w całości wyposażony system dwu kanałowy informacji głosowej. Troszkę to wdrażanie systemu trwało, bo pierwsze autobusy wyposażone w niniejszy system pojawiły się w kwietniu 2007 roku.

Pozostało jeszcze wdrożyć system w 50% składów tramwajowych.
W biurze Okręgu PZN, można zaopatrzyć się w tzw. Pilota

 

 Stanisław Ząber – konsultant likwidacji barier komunikacyjnych PZN.

logo Polskiego Związku Niewidomych

PZN Okręg Łódzki
ul. Więckowskiego 13
90-721 Łódź

tel. (42) 633 44 18,

fax. (42) 630 65 05

 

KRS 0000087884

 

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Instytucja Pośrednicząca 2 stopnia logo Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi
Copyright © 2009 PZN Okręg Łódź
Projekt i wykonanie: Lux Futuri
Ilość wejść: 1776383